17 October 2018 The Irish Film & Television Network
Actors
TV
Crew
Digital
Distribution
Education / Training
Equipment
Festivals / Markets
Finance
Legal
Locations Ireland
Post Production
Production
Rep Bodies
JOBS FILMOGRAPHY NEWS WHO'S WHO DIARY GALLERY IFTA
     
NEWS IN BRIEF
Features & Interviews
Production News
Post Production News
VFX News
Animation News
Digital News
Festivals News
Training News
Cast News
Finance News
IFTA Film & Drama Awards
Galway Film Fleadh 2017
List Your Company
Daily News Bulletin
Site Map
IFTN HOME
Irish Film Award Nominees Announced
21 Oct 1999 :
The Irish Film and Television Awards Nominations were announced on Thursday, 21st. The event, which will host its inaugural ceremony on Sunday 28 November will be held in RTE studio 4. Set to be hosted by Marian Finucane the show will be produced by Ian McGarry and broadcast live by RTE.

Designed to honour the best of Irelands film and televsion programmes the nominees are:

Best Television Drama

Amongst Women, Parrallel Films for BBC NI & RTE & IFB
Aristocrats, Irish Screen for BBC & WGBH Boston
Ballykissangel IV, Ballykea productions for World Productions, BBC NI
Falling for a Dancer, Parallel Films for BBC NI/RTE/IFB

Best Leading Performance

Liam Cunningham , Falling for a Dancer
Tony Doyle, Amongst Women
Tony Doyle, Ballykissangel
Ger Ryan, Amongst Women

Best Documentary in English

A Year Ďtil Sunday, Power Pictures for RTE
It Must be Done Right, De Facto Film & Television for RTE
States of Fear, RTE
Waiting for Harvey, Little Bird for BBC

Best Documentary in Irish

1798 Agus O Shin, Louis Marcus Productions for TG4/RTE
Muince Dreoilin, Power Pictures for TG4/IFB/RTE
Rotha Mor an tSaoil, Faction Films & Glass Machine for TG4/BBCNI/IFB/RTE
Triall Go Chiapas, Vinegar Hill Productions for TG4,IFB,RTE

Best Feature Film

A Love Divided, Parallel Films for RTE, BBC Sctoland, IFB, ACNI
Dancing at Lughnasa, Ferndale Films
Divorcing Jack, Scala Productions
I Went Down, Treasure Films
The General, Merlin Films

Best Screenplay

Stuart Hepburn, A Love Divided
Frank McGuinness, Dancing at Lughnasa
Conor McPherson, I Went Down
John Boorman, The General

Best Actor

Liam Cunningham, A Love Divided
Brendan Gleeson, I Went Down
Brendan Gleeson, The General
Aidan Quinn, This is my Father

Best Actress

Orla Brady, A Love Divided
Brid Brennan, Dancing at Lughnasa
Meryl Streep, Dancing at Lughnasa
Julie Walters, Titanic Town

Best Craft Contribution

Cedric Culliton, Photography, A Love Divided
Kenneth MacMIllan, Photography, Dancing at Lughnasa
Cian de Buitlear, Photography, I Went Down
Seamus Deasy, Photography, The General

Best Short Film

Cosa Nite, Dearbhla Walsh
Flying Saucer Rock ní Roll , Enda Hughes
Lipservice, Paul Mercier
The Breakfast, Peter Sheridan

Best Entertainment

A Scare at Bedtime, Double Z for RTE
@Last TV, Stopwatch Television for RTE
Donít Feed the Gondolas, RTE
Patrick Kielty Almost Live, Green Inc for BBC1
The Late Late Show (98/99), RTE

Best News/Currant Affairs/Features

Cursai Ealaine, RTE
Hearts and Minds, BBC NI
OíGormanís People, RTE
Primetime, RTE
Would You Believe, RTE

Best Craft Contribution

Amy Roberts, Costume, Amongst Women
Sue Gibson, Photography, Amongst Women
James Keast, Costume, Aristocrats
Kevin Rowley, Photography, Falling for a Dancer






Free Industry Newsletter
Subscribe to IFTN's industry newsletter - it's free and e-mailed directly to your inbox every week.
Click here to sign up.






 
 the Website  Directory List  Festivals  Who's Who  Locations  Filmography  News  Crew  Actors
 

Contact Us | Advertise | Copyright | Terms & Conditions | Security & Privacy | RSS Feed | Twitter